„2024. aasta presidendivalimistele järgnenud päeval juhtisid mitmed sotsiaalmeediaplatvormi X kasutajad tähelepanu huvitavale mustrile: demokraatide kandidaat Kamala Harris edestas oma Vabariikliku Partei vastaskandidaati Donald Trumpi ainult neis osariikides, kus valimiskohas ei nõuta isikut tõendava dokumendi esitamist,“ kirjutas portaal Vanglaplaneet 7. novembril.

Vanglaplaneedi artikkel on tõlgitud portaalist InfoWars, mis levitab süsteemselt vandenõuteooriaid ja valeinfot. Faktikontroll on varem korduvalt ümber lükanud Vanglaplaneedi artikleid.

Valeväidet hakkas X-s esimeste seas levitama Trumpi võitluskaaslane ja tõenäoliselt tema tulevase administratsiooni liige Elon Musk.

Facebooki andmetel on Vanglaplaneedi artiklit jagatud vähemalt 103 korda.

Faktid

  • Nii Kamala Harris kui Donald Trump võitsid osariikides, kus valijatelt ei nõuta hääletamiseks isikut tõendavat dokumenti.

  • Mõlemad kandidaadid võitsid ka neid osariikides, mis nõuavad nii fotoga kui fotota isikut tõendavat dokumenti.

  • Väide, et Harris võitis vaid osariikides, kus dokumenti ei nõuta, on vale.

USA valijate identifitseerimise süsteem erineb Eesti omast selle poolest, et seal puudub ühtne valijatelt nõutavate isikut tõendavate dokumentide seadusandlus. Iga osariik otsustab ise, millised reeglid selles osariigis kehtivad. Vabariiklaste juhitud osariigid on eriti viimase nelja aasta jooksul oma seadusi valimispettuse hirmus karmistanud.

Harris võitis järgmistes osariikides: California, Colorado, Connecticut, Delaware, Hawaii, Illinois, Maine, Maryland, Massachusetts, Minnesota, New Hampshire, New Jersey, New Mexico, New York, Rhode Island, Vermont, Virginia, Washington, DC ja Washingtoni osariik.

Vastavalt osariikide seadustele võitis Harris kuues osariigis, kus valijad peavad enne hääletamist esitama isikut tõendava dokumendi.

Harris võitis New Hampshire’is ja Rhode Islandis, kus valijad peavad enne hääletamist esitama fotoga isikut tõendava dokumendi. Ta võitis ka Colorados, Virginias, Connecticutis ja Delaware’is, kus valijad peavad esitama kehtiva isikutunnistuse, mis ei pea tingimata sisaldama fotot. Harris võitis ka sellistes osariikides, kus valijad ei pea isikut tõendavat dokumenti esitama, sealhulgas Californias ja New Yorgis.

Ka Trump võitis osariikides, kus valijatelt ei nõuta isikut tõendavat dokumenti: Pennsylvanias ja Nevadas.

Vanglaplaneedi artiklile lisatud X-i postitus lükkab ise portaali valeväite ümber.

X-i postituses on kuvatõmmised kahest kaardist: üks näitab Trumpi ja Harrise võidetud osariike. Teine on pärit Ballotpedia veebilehelt, mis näitab, millistes osariikides nõutakse hääletamiseks fotoga isikut tõendavat dokumenti, millistes ilma fotota dokumenti ja millistes ei nõutagi isikutunnistust.

Kuvatõmmis X-i postitusest, mida jagas portaal Vanglaplaneet

Artiklis jagatud kaartidelt on selgelt näha, et kahes osariigis, mille võitis Harris, on vaja fotoga isikut tõendavat dokumenti.

Kuvatõmmised Vanglaplaneedi jagatud X-i postitusest. Vasakul on Ballotpedia kaart, millel sinine tähendab “Photo ID required”, kollane “Non-photo ID required” ning hall “No ID required”. Paremal on näidatud valimistulemused osariikides. Nooled lisas Faktikontroll.

Kaarte kõrvutades on selgelt näha, et New Hampshire’is ja Rhode Islandis, mille võitis Harris, on hääletamiseks vaja esitada isikut tõendav dokument.

Otsus: vale. Vanglaplaneedi väide on mõlemal juhul vale. Harris võitis kokku kuues osariigis, kus valijad peavad esitama kas fotoga või fotota isikut tõendava dokumendi. Trump võitis kahes osariigis, kus isikut tõendavat dokumenti ei nõuta. Portaal jagas kaarte, mis selle endi väiteid ümber lükkavad.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena