Rahvusvahelised, ennekõike Hiina, Kanada ja Austraalia kaevanduskontsernid on kopa Mongoolias maasse löönud. Mullu oli majanduskasv 17,2-protsendine, sama kiire on see eeldatavasti ka tänavu. Niisugune näeb välja nn Mongoolia hundi tiigrihüpe. Kiiremini kasvab vaid Katar. Toimub midagi müstilist, kuid suurte summade liikumine on andnud soodsa pinnase ka korruptsioonile.

Üleeile just korruptsioonis süüdistatuna vangi mõistetud Nambaryn Enkhbayar oli aastatel 2000–2004 Mongoolia peaminister ja 2005–2009 president. Kunagist ainuvalitsevat Mongoolia Rahvarevolutsioonilist Parteid juhib ta ka praegu. Kuid 2008. aastal nägi riik tema võimu all ilmnenud valimissohi tõttu omalaadset värvilist revolutsiooni.

Enkhbayar keeras üha enam populismi teele ja hakkas riigis kuulutama nn ressursinatsionalismi, nõudes kaevandusprojektidest suuremat kasumit. Teisalt on väidetavalt ka Enkhbayari lähikond ise 2000. aastate algupoolel kaevanduskontsernidelt raha võtnud. Alles ÜRO sekkumine sundis riiki 2006. aastal korruptsioonivastast seadust vastu võtma. Kuid kohus ei ole kaevandusasjades pistiseandmist veel tuvastanud.

Edasi lugemiseks:
1.99 Üksikartikkel ühe kliki mobiilimaksega