Metsast saab puitu nii palju kui vaja ka nii, et mets jääb alles (5)
KONKURSI „PARIM METSAMAJANDAJA 2023“ KANDIDAAT

Selles Hiiumaa mustikametsas saab tõepoolest püsimetsandust arendada. Eriti kui endal on just parasjagu nii vähe materjali vaja, et ehitada palkmaju ning teha restaureerimistöid. Just sellega Rein Jürimäe Hiiumaal ongi 24 aastat tegelenud.

Mari Kartau
Noor mees rajas paari aastaga saja-aastase tammiku (6)
KONKURSI „PARIM METSAMAJANDAJA 2023“ KANDIDAAT

Esialgu oli Janar Jaaniste metsasiil läbipääsmatu rägastik, polnud näha 10 meetri kauguselegi ja liikuda seal oli võimatu. Peamiselt kasvasid seal vanad kuused, millest suur osa oli vanadussurma surnud ja mis veel elus, selle võttis ürask. Praeguseks on samasse koha nagu imeväel kerkinud muljetavald...

Mari Kartau
Soome kirurg tuli Eestisse kivise maa sisse kraave kaevama
KONKURSI „PARIM METSAMAJANDAJA 2023“ KANDIDAAT

Soome arst ja jahimees Matti Ilmari Kauko ostis 24 aastat tagasi Lääneranna vallas Pärnumaal koha jahisõbra soovitusel suvekoduks, kus saab jahikoeri pidada. Algne plaan ka turismitalu pidada jäi kiratsema ja praeguseks majandab ta hoopis 60 hektarit metsa.

Mari Kartau
Vaata, miks peaks võsa niitma just augustis ja kaduneljapäeval!
KONKURSI „PARIM METSAMAJANDAJA 2023“ KANDIDAAT

Künnapuud peetakse haruldaseks, aga Malle ja Hugo Tomsoni metsas Pärnumaal moodustub sellest samasugune võsa, nagu tavaliselt sarapuust. Neil on 18 hektarit metsa kasvanud vanu põllumaid, kus toimetatakse metsa heaperemeheliku kasutamise tähe all.

Mari Kartau

Sarnaselt metsi lauluga täitvate väike-lehelindude või metsvintidega on ka salu-lehelind üks meie agaramaid lauljaid. Teda ei sega sugugi keskpäevane leitsak, vihm ega vali tuul ja nõnda aprilli lõpust juulikuuni.

Karl Adami

Viimastel aastatel räägitakse Eestis üsna palju biotootmisest ja puidu rafineerimisest, et kehvemat puitu paremini väärindada ning lisandväärtust kasvatada. Kuid kas nende mõistete taga on ka käegakatsutav kasu tavainimesele?

Julia Piilmann
Metsa kasvamist õõnes maapind ei sega (4)
KONKURSI „PARIM METSAMAJANDAJA 2023“ KANDIDAAT

Fredi Vilumets toimetab kümnehektarilises metsas, mis asub Ida-Virumaal. Vaade avaneb otse tuhamägedele ja mets kasvab allmaakaevanduste peal. Õõnestatud maapind metsa muul moel ei mõjuta, kui et kohati tekivad vajumised ja millegipärast arvavad ümbruskonna elanikud, et tekkinud augud on parajad prü...

Mari Kartau

Kuigi võib tunduda, et rõkkavat linnulaulu on küll ja veel, on tippaeg nüüdseks seljatatud ning ajapikku jääb lõõritajaid päev-päevalt vähemaks. Pea juuli keskpaigani võib mitmel pool aga kuulda käosulaseid, kel on varasuvises linnukontserdis üks kandvamaid rolle.

Karl Adami