Draama 2016 kunstiline juht Ivar Põllu Foto: Ago Tammik

Teatrifestivali uus kuub

Teatrifestival Draama tuleb taas. 5.–11.septembrini muutub Tartu omamoodi teatrilinnakuks. Pärast mitut aastat kuraatoriprogrammiga katsetamist on festival jõudnud (tagasi või edasi?) sinna, et (kuraatori)programmist on loobutud ning keskendutakse aasta huvitavamatele lavastustele ja teatrinähtustele. Draama 2016 kunstiline juht on Ivar Põllu. Ideaalis on teatrid nüüdsest Tartus kohal terve nädala, nii et loota on mõnusat festivaliõhkkonda, kus ka asjaosalised ise viibida saavad. 7. septembril on aga publikul haruldane võimalus Tartu Athena keskuse suures saalis näha Jaapani traditsioonilist kyogen’i teatrit.

Lavakunstikooli õppeaasta algas

Raske on märkamata jätta, et kooliaasta on alanud. Mõned erialad tõmbavad avalikkuse pilku rohkem kui teised. Lavakunstikoolis on see vist pisut paratamatu. Mart Kolditsa ja Anne Türnpu juhendatav 28. lend toob sel hooajal Von Krahlis lavale kaks lavastust, kus saab esimest korda aimu, kes on need näitlejad-lavastajad-dramaturgid, kes mõne aasta pärast kas olemasolevatesse teatritesse uusi tuuli toovad või siis hoopis uusi teatreid loovad. Kaht lavastust lavastavad Mardid – Koldits üht, Kangro teist. Anu Lamp ja Elmo Nüganen hakkavad juhendama 29. lendu, kelle esimesi töid näeb publik küllap paari aasta pärast.
Lavakunstikooli 29. lennu juhendaja Mart Koldits
Foto: Priit Simson

Piip, Tuut ja Shakespeare

Piip ja Tuut mängivad „Hamletit” õigupoolest küll juba kevade lõpust saati, aga kooliaasta alguse puhul tundub asjakohane minna teatrisse ja meenutada, kes on Shakespeare. Ja siis lasta see kõik Piibu, Tuudu ja Siim Aimla esituses enda silme all uuesti tükkideks võtta ja kõigele vint peale keerata. Muide, vähemasti ühel põlvkonnal näib olevat korralik jama nii tsirkuste kui ka klounidega. Uue tsirkuse mõiste pole veel täiesti kohale jõudnud ja mõtted käivad ikka sinna suunda, et küllap seal piinatakse alguses elevante, siis karusid ja lõpuks tulevad hirmsad klounid. Piip ja Tuut on vähemasti sellest viimasest hirmust meie toimetusele teadaolevalt terveks ravinud nii mõnegi täiskasvanu.
Piip ja Tuut 
Foto: Sven Arbet