Vao pagulaskeskuse põleng Foto: Ain Liiva

Hirm pagulaste ees suureneb

Ehkki osa eestlaste vastumeelsus pagulaste vastu ei tohiks enam kedagi üllatada, tõi see nädal siiski ehmatavaid sündmusi ja andmeid. Neljapäeva öösel vastu reedet süütas seni tabamata isik Vao pagulaskeskuse seina, samal ajal kui majas magas ligi 50 inimest. Õnneks keegi tulekahjus viga ei saanud, ent tegu tekitab siiski õudust. Päeva jooksul mõistis küll suur hulk inimesi süütamise hukka, ent oli ka neid, kes käsitlesid juhtumit kui immigratsiooni tagajärge, mitte kui kuritegu. Samal ajal kardab üha rohkem inimesi pagulaste tulekut. Kui veel juunis toetas pagulaste vastavalt võimalustele vastuvõtmist 41% Eesti elanikke, siis nüüdseks on nende osakaal vähenenud 22%-ni. See on ootamatu tulemus, sest vahepeal on selgunud, et räägitakse väiksemast hulgast pagulastest, kui juunis kardeti. Siiski tekib ka vastupidist liikumist: pühapäeval on Vabaduse väljakul salliva Eesti toetuskontsert, kuhu oodatakse tuhandeid inimesi.

Tallinna Sadama skandaal kogub tuure

Möödunud nädalal vahistas politsei Tallinna Sadama juhatuse esimehe Ain Kaljuranna (fotol vasakul) ja juhatuse liikme Allan Kiili. Mõlemat ähvardab süüdistus suures ulatuses altkäemaksu võtmises. Kaljuranna puhul võib saadud altkäemaks ulatuda sadadesse tuhandetesse eurodesse, Kiilil lausa miljonitesse. Asi on seda olulisem, et uurimine puudutab suuresti ka saarte parvlaevaliikluse korraldust, mille Tallinna Sadam peaks aasta pärast Vjatšeslav Leedolt üle võtma. Ehkki ajakirjanduses on väljendatud ka kahtlust, et altkäemaksuga on seotud erakonnad, pole prokuratuur seda seni kinnitanud.
Foto: Terje Lepp

Nädal täis korruptsiooni

Peale selle sai nädala keskel teatavaks tõsiasi, et aastate jooksul on Eesti Energia maksnud ühele rahvusvahelisele finantskonsultandile ligi 10 miljonit ja tulevikus saab ta kokkuleppe korras veel 10 miljonit. Ühtegi konkurssi riigifirma selleks korraldanud ei ole. Kokku on Tallinna Sadama ja Eesti Energia juhtumid tekitanud arutelu, kas ja kuivõrd peaks praegust riigiettevõtete juhtimise süsteemi muutma. Erakonnad üritavad nüüd üksteise võidu arvamusi pilduda ja konkreetse plaani on avaldanud ka majandusminister. Selle taustal tuli nädala keskel veel kolmaski, pisem korruptsiooniuudis. Sedakorda Põhja-Tallinnast, mille linnaosavalitsuse liiget kahtlustatakse võltsarvete koostamises ja nende linna raha eest tasumises.
Foto: Eva Ligi
Loe veel: