Suvel oli võimalus kohtuda vanade sõprade ja tuttavatega, keda polnud töö pärast ammu näinud, natuke reisida. Nüüd on aeg hakata mõtlema, missugused uued väljakutsed valida. Ardo Hanssonile on peaasi, et neile saaks vastata Eestis elades. Foto: Rauno Volmar

Keskpankurid on enamasti väga vaoshoitud, harjunud iga sõna enne ütlemist põhjalikult läbi kaaluma. Nüüd on Ardo Hanssoniga (61) esimest korda võimalik kõnelda ka näiteks poliitikast. Ilmneb, et Eestis pärast valimisi toimunud muutused ei ole talle sugugi meeltmööda. Veel enam: need on ohtlikud. Kuidas juhtus, et kunagine soojasüdameline konservatiivsus muutus inimesi üksteise vastu ässitavaks? Nii ei saa edasi minna, arvab Hansson.

Eesti Panga presidendina peeti teid maailma mõjukaimaks eestlaseks. Mida see teile tähendab?

Ma saan aru, kust see mõte tuleb. See on väga oluline võimalus istuda koos teiste riikide esindajatega Frankfurdis Euroopa Keskpanga nõukogu laua taga ja otsuseid teha. Enne euroalaga liitumist meil seda võimalust ei olnud, siis kasutasime teiste riikide rahapoliitikat. Aga see on ühtlasi suur vastutus – üks hääl 25-st. See on päris suur sõnaõigus.

Aga inimlikult: mis tunne on, kui iga teie sõna võis vastu kajada terves maailmas? Võis muuta euro ja dollari kurssi, põhjustada investoritele miljonite eurode (või mis tahes vääringu) suuruseid võite ja kaotusi?

Suud pruukides pidi väga ettevaatlik olema, iga lause pidi olema läbi mõeldud. Mõnikord on öeldut ka väärtõlgendatud.

On sellest rollist vabanemine ka mõningane kergendus?

Kindlasti. Kui töö Eesti Panga presidendina lõppes ja ma olin äkki vaba inimene hommikust õhtuni, siis oli alguses päris imelik tunne. Võttis aega, enne kui sain aru, et nüüd olen vabanenud ka selle tööga kaasas käinud vastutusest, võin rohkem sõna võtta. Ja kavatsengi hakata rohkem sõna võtma eri teemadel, millest mul ei olnud varem sobilik rääkida.

Avalehele
186 Kommentaari
Loe veel: