Kümme miljonit, kümme miljonit. Mitte kuidagi ei saa öelda, et see mind ei häiri.
Taasiseseisvumise algusaastatel oli Eesti Vabariigi rahakott tühi. Valitsus siples hirmsas rahahädas. Raevunud pensionäride meeleavaldusel rebiti katki sotsiaalminister Marju Lauristini varrukas.
Katkend Siim Kallase raamatust. 34. osa. „Nuputasime Urmas Kajuga välja plaani VEB-is külmutatud raha asendamiseks võlakirjadega“ (1)
Pangakriisist 1992–1993 on põhjalikult ja asjatundlikult kirjutanud Villu Zirnask raamatus „Eesti Panga lugu“, Tallinn, 2019. Ma ei tahaks siinkohal uppuda rahandustehnoloogia üksikasjadesse, nendest võib mainitud raamatust saada hea ülevaate.
Katkend Siim Kallase raamatust. 33. osa. Majandus hakkas kokku varisema. Pangad olid ära raisanud kodanike ja ettevõtete raha. Pangakriis oli käes (24)
Prožektorite sära seljataga ja elevil rahvusvahelisest kiitusest, saabus Eesti Panga president 1992. aasta oktoobri esimestel päevadel Washingtonist tagasi Eestisse. Peagi ootasid aga ees uued probleemid.
Katkend Siim Kallase raamatust. 32. osa. „Moskvitši parandamisega sain hakkama, aga Žiguliga oli keerulisem. Läks vaja tutvusi“ (13)
Tuli suvi pärast rahareformi, puhkus kulus tõesti ära. Sel suvel läksime koos lastega jälle reisile. Nii oli see olnud 1980. aastast. Raudkindel traditsioon – igal suvel koos perega kusagile reisida.
Katkend Siim Kallase raamatust. 27. osa. „Minu elu hiilgeaeg oli Eesti Panga presidendina Eesti rahareformi tegemine.“ (21)
Minult on palju küsitud: „Te olete olnud nii paljudes tähtsates ametites, olete olnud keskpanga president, iseseisva riigi peaminister ja minister, Euroopa Komisjoni asepresident, missugust peate kõige tähtsamaks?“
Katkend Siim Kallase raamatust. 26. osa. „Ütlen ausalt, see oli ametikoht, mida ma kõige rohkem olen ihaldanud.“ (10)
Pikka aega tiksus minu peas väike unistus – kirjutada üks raamat. Väitekiri kõlbas ka.
Katkend Siim Kallase raamatust. 25. osa. Ma ei tea, kas Savisaar mõtles seda solvanguna, aga mulle meeldis tema omistatud tiitel väga (28)
„Seltsimees Janajev! Eesti iseseisvate ametiühingute delegatsioon on kutsutud Saksa ametiühingukoondise DGB (Deutscher Gewerkschaftsbund) aastakoosolekule. Palun välispassi ja väljasõiduviisat.“
Katkend Siim Kallase raamatust. 24. osa. „Ma ei osanud ülemnõukogus särada nagu Igor Gräzin, ja kui keegi särab sinust rohkem, siis on see ju häiriv“ (7)
1989. aasta sügisel toimus minu elus jälle mõnevõrra ootamatu pööre. Minust sai ametiühingu esimees. Kuidas juhtus selline muutus, seda on mul tänase päevani raske seletada.
Katkend Siim Kallase raamatust. 22. osa. Olen Savisaarest alati lugu pidanud, aga varakult hakkas üks tema isikuomadus mind häirima (21)
Eesti isemajandamise ettepanek muutis minu elu natuke pööraseks. Ma kirjutasin, ja mitte ainult oma lehte, igale poole küsiti minu artikleid, ma esinesin televisioonis, ma rääkisin suurtel rahvakoosolekutel Tallinnas ja mujal Eestis. Avastasin, et selline elu meeldib mulle.
Minu elu Rahva Hääle toimetuses algas vestlusega toimetaja Henno Tomingaga.
Katkend Siim Kallase raamatust. 20. osa. Skandaalsel plakatil nähti teenelist kunstnikku Anne Veskit sobimatus seoses. Neljas parteiline karistus. (12)
Üks eriline vargusjuhtum väärib meenutamist. Keskhoiukassas Raekoja platsil töötas üks kassiir, kes äratas tähelepanu. Ta oli üle 70 aasta vana, kandis miniseelikut ja kõrgeid kontsi, oli eredalt värvitud ja käis igal aastal Krimmis puhkamas. Peale selle oli ta sõjaveteran, parteis au sees.
Kodus hakkas asi raskeks minema. 4. detsembril 1974 sündis meil poeg. Omaette elada polnud kusagil. Pärast abiellumist üürisime Tartus mingeid imelikke tube. Kristi vajas pärast internatuuri ka töökohta, aga Tartus oli arsti kohta võimatu leida. Pärast poja sündi elasime põhiliselt Kristi vanemate j...
Katkend Siim Kallase raamatust. 14. osa. Inglise keele eksamil sain viie, aga kui mul seda 80ndate lõpus jälle vaja läks, oli keel roostes ja hädine. (12)
Imelik asi juhtus inglise keele eksamil. Mind eksamineerisid õppejõud Johannes Silvet (sõnaraamatu autor) , kateedrijuhataja Oleg Mutt ja dotsent Liiv. Kõik tippude tipud. Enne eksamit tuli kateedrisse tuua ingliskeelne raamat, mille eksaminand oli enne läbi lugenud
Katkend Siim Kallase raamatust. 13. osa. „Minu tööstaaži jäi auk, mida tuli hiljem korduvalt seletada“ (7)
Kommunistlik partei on müütilise tähendusega. Aga kui palju tänapäeva inimesed sellest organisatsioonist teavad?
Katkend Siim Kallase raamatust. 12. osa. Kas pidasin parteisse astudes silmas ka karjääri? Eks muidugi. (22)
Ülikooli lõpetasin kiitusega kevadel 1972. Enne lõpetamist oli vaja plaani, mida edasi teha.
Katkend Siim Kallase raamatust. 11. osa. Saatuslike tagajärgedega kohtumine tudengipäevade lõpupeol (26)
1970. aasta ülõpilaspäevadel oli minu ülesandeks korraldada lõpupidu. See toimus ülikooli kohvikus. Kutsusin sellele peole esinejaid ja aktiviste. Kutsutute hulgas oli ka ülikooli naiste iluvõimlemisrühm, millesse kuulus kaheksa ilusat tüdrukut. Sellel oli saatuslik tagajärg.
Katkend Siim Kallase raamatust. 10. osa. „Tartu miilits oli tudengite suhtes üsna leebe ja meie olime ainult kergelt vindised “ (14)
Üks meie kampaaniaid oli kaotada ära ühiselamute jagunemine poiste ja tüdrukute ühiselamuteks, moodustada segaühiselamud teaduskondade järgi. See õnnestuski, kuigi ülikooli juhtkond ütles meile – tehke, aga vastutate tagajärgede eest. Muidugi ei juhtunudki midagi.
Tšehhoslovakkia sündmused! Nende mõju oli suur. Poliitilised reformid, mille algatasid Tšehhoslovakkia juhid Alexander Dubček ja teised, äratasid ülikoolis ja mujal suuri lootusi. Tekkis usk, et demokraatia ja vabadus, sealhulgas majandusvabadus, on võimalikud ka sotsialismi tingimustes.
Mida majandusteaduskonnas õppimine andis? Majandusliku mõtlemise loogika kõigepealt. Et ühiskonna alustugi on majandus, selle toimimisel on omad reeglid, ja kui tahad olla edukas, peab neid mõistma. Et on teatud tasakaalud, ja et midagi ei teki mitte millestki.
Katkend Siim Kallase raamatust. 3. osa. „Meie ukse taha tuli tundmatu mees. Isa silmad läksid hiiglasuureks, ema hakkas nutma.“ (9)
Ma ei unusta eladeski üht episoodi, siiamaani tuleb klomp kurku, kui sellest kirjutan. Mängisime poistega hoovis, kui väravast tuli üks väike mees, sellise kohmetu naeratusega ja küsis, kus on korter 12.
Katkend Siim Kallase raamatust. 2. osa. „Kui kuulsin, et mõnes korteris tuleb kraanist sooja vett, arvasin, et see on nali.“ (30)
Käin igal aastal korra Suure-Jaani surnuaial, mille tagumises servas on üks väike hauaplats. Vanasti käisin seal koos vanematega, hiljem koos Kristiga. Sinna on maetud kaks väikest tüdrukut, üks kolmeaastane, teine aastane. Minu vanemate lapsed. Surnud aastal 1944. Nad surid ühel ja samal päeval. Kõ...
Katkend Siim Kallase raamatust. 1. osa. „Oled sõber, satud ajalukku, ei ole sõber, siis ajalugu vaikib sinust.“ (53)
Tuli oodata. Istusin koos oma saatjatega ooteruumis umbes pool tundi. Ooteruum oli Ameerika Ühendriikide presidendi residentsis Washingtonis Valges majas. President George W. Bush selgitas naaberruumis senaatoritele Ühendriikide Iraagi-poliitikat.
Eesti poliitika üks dinosaurustest Siim Kallas alustab Eesti Päevalehe veebis oma pika, kireva ja sündmustest tulvil elu eluloo jutustamist. Sari koosneb 40 osast, mis ilmuvad alates tänasest järgmisel 20 nädalavahetusel.